Od 1 października 2025 roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjn
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Zacznie działać w Polsce od października 2025 roku. Oto trzy rzeczy, które warto zapamiętać już dziś!
Od października 2025 zaczną pojawiać się w sklepach napoje w opakowaniach objętych systemem – będą oznakowane logo systemu kaucyjnego. Czyli w okresie przejściowym, od października, będą mogły być dostępne napoje jednej firmy zarówno w opakowaniach będących w systemie, jak i bez oznakowania – do wyczerpania ich zapasów.
Kaucję będzie można odzyskać wyłącznie za opakowania oznakowanie logo systemu kaucyjnego. Za butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra będzie to 50 groszy, za butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra będzie to 1 złotówka.
Więcej na https://www.gov.pl/web/klimat/system-kaucyjny