Decyzja o warunkach zabudowy potrzebna jest, jeśli dla danej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a Inwestor chce zmienić sposób jej zagospodarowania, na przykład:
Decyzja o warunkach zabudowy nie jest wymagana, jeśli:
Aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony, muszą być spełnione łącznie te warunki:
W celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy niezbędne jest złożenie do urzędu gminy wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy może złożyć każdy. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości, ani posiadać innego tytułu do dysponowania nieruchomością, której dotyczy wniosek. Natomiast osoba składająca wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy niebędąca właścicielem nieruchomości musi uiścić opłatę skarbową w wysokości 598 zł.
Ważne! Dla prawomocnych właścicieli, uzyskanie decyzji jest bezpłatne.
Po złożeniu wniosku urząd sprawdzi jego kompletność i poprawność. W przypadku braków, inwestor zostanie wezwany do ich usunięcia. Jeżeli braki nie zostaną usunięte w podanym terminie, to wójt pozostawi wniosek bez rozpoznania. Jeśli wniosek jest kompletny lub uzupełnione zostały brakujące dokumenty, to urząd rozpoczyna postępowanie administracyjne. Ustalenie warunków zabudowy nie odbywa się tylko pomiędzy inwestorem, a urzędem. Stronami w sprawie będą, np. właściciele, czy użytkownicy wieczyści nieruchomości, na które oddziałuje planowana inwestycja. Obszar oddziaływania to teren wokół inwestycji, którego sposób zagospodarowania (w tym zabudowy) może zostać ograniczony przez wnioskowaną inwestycję.
Ważne! Wójt może odmówić wszczęcia postępowania, jeśli inwestycja, której dotyczy wniosek, objęta jest zakazem wydawania decyzji o warunkach zabudowy określonym w:
Jeśli wniosek wpisuje się w kryteria do wydania decyzji o warunkach zabudowy, to wójt uzgadnia projekt decyzji o warunkach zabudowy z innymi instytucjami, np. w kwestii ochrony środowiska, obsługi komunikacyjnej, czy ochrony zabytków. Od rodzaju oraz miejsca inwestycji, zależy z kim dokonywane będą uzgodnienia. Jeśli inwestycja wykracza poza obszar gminy, to decyzja o warunkach zabudowy zostanie wydana po uzgodnieniu jej z wójtami, burmistrzami albo prezydentami miast, we właściwości których znajduje się pozostały obszar inwestycji.
Po uzyskaniu uzgodnień i przed wydaniem decyzji, wójt zawiadamia wszystkie strony postępowania o zebraniu kompletu materiałów. Strony mogą zapoznać się i wypowiedzieć, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Końcowym etapem jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli planowana inwestycja spełniła łącznie warunki. Jeśli ustawowe wymogi nie będą spełnione, wójt wyda decyzję o odmowie ustalenia warunków zabudowy.
Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest w ciągu:
W praktyce termin ten może być dłuższy, ponieważ nie wlicza się do niego terminów przewidzianych na uzyskanie uzgodnień i opinii, czy też okresów zawieszenia postępowania. Wydanie decyzji może się również opóźnić, np. z winy strony lub przyczyn niezależnych od urzędu.
Osoba do kontaktu: Halina Ambroziak-Juszczak, stanowisko ds. gospodarki nieruchomościami i gospodarki przestrzennej, Tel.: 63 288 59 20.