Logo Gminy Kawęczyn

Podatek od środków transportowych

Kto musi zapłacić podatek od środków transportowych?

  • osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami pojazdów,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, na które pojazd został zarejestrowany,
  • posiadacze pojazdów zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Jakie pojazdy podlegają opodatkowaniu?

  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej: powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; równej lub wyższej niż 12 ton,
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów: od 3,5 tony i poniżej 12 ton; równej lub wyższej niż 12 ton,
  • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą: od 7 ton i poniżej 12 ton - z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; równą lub wyższą niż 12 ton - z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

Kiedy powstaje lub kończy się obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy:

  • został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  • środek transportowy został nabyty (w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego), lub
  • środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie czasu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.

Zarejestrowanie środka transportowego oznacza jego rejestrację, z wyjątkiem rejestracji czasowej, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.

Stawki podatku od środków transportowych w Gminie Kawęczyn na rok 2025:

1. Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; 

  • powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 212,00 zł
  • powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 287,00 zł
  • powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 393,00 zł

2. Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia według stawek określonych w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały;

3. Od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą  o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton:

  • od 3,5 ton i poniżej 12 ton 615,00 zł

4. Od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton w zależności od liczby osi dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia według stawek określonych w załączniku Nr 2 do niniejszej uchwały;

5. Od przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika  podatku rolnego:

  • od 7 ton i poniżej 12 ton 212,00 zł

6. Od przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego w zależności od liczby osi dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia według stawek określonych w załączniku Nr 3 do niniejszej uchwały;

7. Od autobusów w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:

  • mniejszej niż 22 miejsca 848,00 zł
  • równej lub większej niż 22 miejsca 1.060,00 zł

Link do uchwały - Kliknij Tutaj 

Gdzie i kiedy składać deklaracje na podatek od środków transportowych?

Podatek – co do zasady – wpłaca się w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 lutego i 15 września każdego roku na rachunek urzędu gminy, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika. 

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września danego roku, to podatek za ten rok płaci się w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:

  • 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – I rata
  • do 15 września danego roku – II rata.

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał od 1 września danego roku, podatek za ten rok płaci się jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Rachunek bankowy Urzędu Gminy Kawęczyn, na który należy dokonywać wpłat podatku od środków transportowych: 52 8557 0009 0400 0101 2004 0007

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od środków transportowych dla przyczep i naczep związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego

Stosownie do art. 8 pkt. 5 i pkt. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od środków transportowych podlegają przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton związane wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego. Zgodnie z art. 17a ustawy o podatku rolnym, ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o podatniku podatku rolnego, należy przez to rozumieć właściciela, posiadacza samoistnego, użytkownika wieczystego lub posiadacza gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy.

Oświadczenie do podatku od środków transportowych dotyczące przyczep i naczep związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego powinno być składane corocznie.

Podatek od środków transportowych jest podatkiem o charakterze rocznym, z obowiązkiem składania deklaracji na dany rok podatkowy, a zatem odrębnie w każdym roku winna być dokonywana weryfikacja co do przesłanek wyłączenia z opodatkowania podatkiem od środków transportowych w/w przyczep i naczep. Oznacza to, że w przypadku, gdy podatnik jest właścicielem przyczep i naczep związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego winien co roku składać przedmiotowe oświadczenie.

Wzór oświadczenie w załączeniu poniżej.

Osoba do kontaktu: Aleksandra Rosiak, stanowisko ds. podatków i opłat, Tel.: 63 288 59 17

Wnioski:  

Deklaracja na podatek od środków transportowych (DT-1) 

Załącznik do deklaracji DT-1 (DT-1a)

Pliki do pobrania:

Oświadczenie 2023
Format: pdf, 56.29 kB