niedziela, 28 maja 2023r. Imienieny Augustyna i Jaromira
pl en de
Gmina z wielkimi perspektywami

INVEST IN KAWĘCZYN

Strona główna separator separator separator Informacje ogólne

Informacje ogólne

Kawęczyn jest gminą, która stawia na intesywny rozwój, a zarazem jest otwarta na inwestora i jego pomysły na biznes.

Więcej informacji na temat bogatych dziejów gminy Kawęczyn można znaleźć Dla Turysty

Gmina silnie identyfikuje się ze wielkopolskimi tradycjami, a doskonałe ulokowanie sprawia, że od lat w Kawęczynie dynamicznie rozwija się biznes – zarówno w odniesieniu do wzmożonego zainteresowania inwestycjami ze strony średnich i dużych przedsiębiorstw, jak i aktywizacji firm małych, mikro oraz przedsiębiorców funkcjonujących na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gospodarka powiatu tureckiego, jako jedna z nielicznych w regionie, ma charakter nie tylko spożywczy, ale także rozwinięty jest przemysł wydobywczy (Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów).

W zakresie pozyskiwania Inwestorów Urząd Gminy w Kawęczynie ściśle współpracuje z Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Centrum Obsługi Inwestora.

Inwestorzy prowadzący działalność na terenie Gminy Kawęczyn objęci są kompleksową opieką proinwestycyjną. 

LUDNOŚĆ, POWIERZCHNIA I PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

Gmina Kawęczyn położona jest w południowo wschodniej części Wielkopolski, w powiecie tureckim. Jest ośrodkiem samorządowym dla 23 wsi sołeckich . Na powierzchni 101,6 km2 mieszka około 5 500 osób .

Znaczącym atutem jest dobre połączenie komunikacyjne, albowiem przez teren Gminy przebiega droga krajowa nr 83 na trasie Turek – Sieradz, a także droga wojewódzka nr 471 na trasie Kalisz – Rzymsko – Łódź.

 

Powiat turecki rozciąga się zaś na terytorium 929 km kw. i jest zamieszkałym przez ponad 84 366 osób.

Gmina Kawęczyn jest podzielone jest na 23 sołectwa w skład których wchodzą: Będziechów, Chocim, Ciemień, Dzierzbotki, Dziewiątka, Głuchów, Kawęczyn, Kowale Pańskie, Kowale Pańskie-Kolonia, Leśnictwo, Marcinów, Marcjanów, Marianów, Marianów-Kolonia, Milejów, Młodzianów, Nowy Świat, Siedliska, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Wojciechów, Żdżary.

W skład powiatu turecki wchodzi z kolei ogólna liczba 9 gmin, w tym: m. Turek, gm. Brudzew, gm. Dobra, gm. Kawęczyn, gm. Malanów, gm. Przykona, gm. Tuliszków, gm. Turek, gm. Władysławów

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

Wyróżnikiem gminy Kawęczyn jest także wyjątkowe położenie geograficzno-krajobrazowe. Gmina jest zlokalizowane w samym sercu Europy, w centralnej części Polski, w mniej więcej równej odległości od kluczowych z gospodarczego punktu widzenia ośrodków europejskich takich jak: Warszawa, Praga, Bratysława oraz Berlin i Budapeszt.

Kawęczyn jest częścią województwa wielkopolskiego. Południowe granice powiatu tureckiego stanowią jednocześnie granicę wojewódzctwa wielopolskiego.

Kawęczyn leży na Wysoczyzny Tureckiej , przyciągając malowniczością krajobrazu lasów i rezerwatów, przecinanych przez Teleszynę i Swędrnie.  Dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowo-gastronomicznej stanowi także doskonały punkt wypadowy dla wycieczek po Bagna Lipickich i ich okolicach.

Więcej informacji na temat szerokich możliwości turystycznych oferowanych przez Kawęczyn można znaleźć w rodziale Turystyka

KOMUNIKACJA

Znaczącym atutem jest dobre połączenie komunikacyjne, albowiem przez teren Gminy przebiega droga krajowa nr 83 na trasie Turek – Sieradz, a także droga wojewódzka nr 471 na trasie Kalisz – Rzymsko – Łódź.

Kowale Panskie Panaroma

Najbliższym  miastem  wojewódzkim jest Łódź, która znajduje się w odległości 79 km od granic gminy. Aby dotrzeć do Poznania (stolica woj. wielkopolskiego), trzeba pokonać odległość 140 km, a chcąc osiągnąć Toruń/Bydgoszcz - zaledwie 10 km więcej.

Od stolicy Polski – Warszawy – dzieli Kawęczyn 190 km. Natomiast do stolica Niemiec–Berlin jest to 390 km, zaś podróż do Gdaska wiąże się z przebyciem 310 km.

Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w  Łódź-Lublinek w odległości ok. 75 km od Kawęczyn, zaś od portu lotniczego Poznan-Ławica Kawęczyn jest oddalony o 160 km.

Autostrada A2 biegnie 41 km od Kawęczyn. Najbliższy węzeł drogi ekspresowej S8 w Sieradzu znajduje się 44 km od gminy. 

Przez gminę Kawęczyn przebiega wiele ważnych drogowych szlaków komunikacyjnych, m.in. DK83 w kierunku Sieradza, DW471 w kierunku Kalisza.  W odległości 11 km zdnajduje się droga krajowa DK72 w kierunku Łodzi, natomiast w odległości 31 km zdnajduje się droga krajowa DK25 w kierunku Koszalina, a droga krajowa DK12 w odległości 31 km, drogi biegnącej równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach.

Najbliższy węzeł kolejowy znajduje się w Koninie w odległości 48 km, który jest cześcią Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód – Wschód E-20. Natomiast bliżej położonym węzłem kolejowym jest Kalisz w odległości 41 km, którym jest częscią linii nr 14 w kierunku Łodzi.

ROZWÓJ INFRASTRUKTURY DROGOWEJ

W kontekście prowadzenia i rozwoju działalności drogowej kluczowe znaczenie ma infrastruktura drogowa. Dobrze rozwinięta sieć dróg wokół Kawęczyna ulega dalszym modernizacjom. Dzięki temu czas podróży staje się coraz krótszy, a jej komfort – odczuwalnie większy.

 

Inwestycje 2019

POZYSKANO NA INWESTYCJE 779 797,18 zł WARTOŚC INWESTYCJI 3 499 987,10 zł
Zobacz mapę inwestycji

Nagrody

Partnerzy

Urząd Gminy w Kawęczynie

Lokalizacja Kawęczyn 48
62-704 Kawęczyn
Godziny urzędowania PON-PT: 7.30 - 15.30
Telefon i faks tel. (+48) 63 288 59 10
faks (+48) 63 288 59 40
Adres email ugkaweczyn@kaweczyn.pl