środa, 03 czerwca 2020r. Imienieny Leszka i Kłotyldy

Strona główna separator separator separator Wielkopolskie oddziały ZUS przywracają bezpośrednie badania lekarskie

Wielkopolskie oddziały ZUS przywracają bezpośrednie badania lekarskie

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających w ZUS. Pacjenci są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania.

Bezpośrednie badania lekarskie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywraca etapowo, z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Planowanie badań w poszczególnych oddziałach ZUS odbywa się z uwzględnieniem aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na danym terenie, m.in. liczby zachorowań na koronawirusa w danym regionie.

Począwszy od 16 marca badania bezpośrednie zaplanowane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres. Natomiast w sprawach, w których tylko to było możliwe, lekarze orzekali zaocznie, na podstawie dokumentacji. Od 11 maja stopniowo powracamy do normalnego trybu pracy, który uwzględnia również badania bezpośrednie – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że orzeczenia, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, zostaną wydłużone od dnia upływu terminu ich ważności na kolejne trzy miesiące. Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres.