piątek, 19 kwietnia 2019r. Imienieny Adolfa i Tymona

Strona główna separator separator separator "Obrzęd kiszenia kapusty na Ziemi Tura"

"Obrzęd kiszenia kapusty na Ziemi Tura"

Zapraszamy do obejrzenia filmu nakręconego w ramach projektu grantowego Turkowskiej Unii Rozwoju - T.U.R. pn.: Budowanie odpowiedzialności za dziedzictwo lokalne (w oparciu o zasoby: naturalne, kulturowe, rekreacyjne), finansowanego ze środków pochodzących z Poddziałania 19.2 "Wparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. W ramach w/w projektu jednym z działań była operacja pn. Cud natury. Kiszonki i fermentacje realizowana przez Fundację Ze Smakiem. Dzięki nagraniu możemy przenieść się w czasy naszych babć i dziadków, by przypomnieć sobie "deptanie" kapusty w drewnianych beczkach. Przed laty w obrzędzie tym uczestniczyły całe rodziny, sąsiedzi i inni mieszkańcy wsi, gdzie przygotowując zapasy na zimę współbiesiadowali przy wspólnym stole. Obrzędowi kiszenia kapusty towarzyszyło też śpiewanie przyśpiewek i pieśni, na filmie usłyszymy je w wykonaniu Zespołu z nad Swędrni z Goszczanowa.