poniedziałek, 21 października 2019r. Imienieny Urszuli i Hilarego

Strona główna separator separator separator Niższy podatek dla emerytów i rencistów

Niższy podatek dla emerytów i rencistów

Uwaga emeryci i renciści: od października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. Co z tym związane, zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Od 1 października stawka podatku dochodowego, dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie, zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści. Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto, emeryci i renciści odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.  Dzięki obniżeniu stawki podatkowej, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie, tj. 1,1 tys. zł  brutto (935 zł netto) zyskają „na czysto” 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł  - informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. Zakład  automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS