poniedziałek, 01 marca 2021r. Imienieny Antoniny i Radosława

Strona główna separator separator Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 lutego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 lutego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony  na kolejny okres, do 28 lutego. Dodatkowy zasiłek można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Tak jak w poprzednich okresach,  świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub, gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to, nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.