niedziela, 02 października 2022r. Imienieny Teofila i Dionizego

Strona główna separator separator 548 wniosków w konkursie na poprawę bezpieczeństwa w pracy w Wielkopolsce

548 wniosków w konkursie na poprawę bezpieczeństwa w pracy w Wielkopolsce

Blisko 4 tys. wniosków wpłynęło do ZUS w konkursie na projekty, w ramach którego pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie. Najwięcej, bo aż 548 wniosków wpłynęło od wielkopolskich przedsiębiorców.

Do 8 lipca tego roku można było składać wnioski w konkursie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ramach którego pracodawcy mogą otrzymać od 10 tys. do 300 tys. zł dofinansowania.

W ramach konkursu na projekty realizowane w 2023 r. do ZUS wpłynęło 3 980 wniosków. To ponad 16 proc.  więcej niż w roku 2021 roku - mówi Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Najwięcej wniosków wpłynęło w Wielkopolsce. Większość wniosków pochodziło od mikro i małych przedsiębiorców. Najczęściej wnioskowali oni o dofinansowanie sprzętu i urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.

Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu.

W konkursie mogli wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Pracodawca mógł zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości.

Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.