wtorek, 20 kwietnia 2021r. Imienieny Czesława i Agnieszki

Strona główna separator separator 136 tys. Wielkopolan aktywowało bon

136 tys. Wielkopolan aktywowało bon

Do tej pory w województwie wielkopolskim aktywowano już 136 tys. bonów turystycznych, na kwotę prawie 118 mln zł. Stanowi to 33 proc. wszystkich przysługujących wielkopolanom bonów. Do aktywowania pozostało ponad 275 tys. bonów. Na ich wykorzystanie mamy czas jeszcze przez najbliższy rok, do 31 marca 2022 r.

Świadczenie w formie bonu turystycznego przyznawane jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzice dostaną dodatkowy bon o takiej samej wysokości, tj. 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Prawo do bonu ustalane jest na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Wszelkie kwestie związane z uprawnieniami do Bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych, wyjaśnia Polska Organizacja Turystyczna.

Obsługa bonu odbywa się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby skorzystać z Bonu wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon można aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i nr telefonu komórkowego). Osoby, które mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. Płatności bonem są realizowane w oparciu o komunikację SMS.

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa