środa, 26 czerwca 2019r. Imienieny Jana i Pawła

Strona główna separator separator separator 100 lat! Świadczenie honorowe z ZUS

100 lat! Świadczenie honorowe z ZUS

W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 178 osób, które ukończyły 100 lat życia. Najstarsi z dostojnych Jubilatów obchodzili w tym roku 109 urodziny. W całym kraju świadczenie honorowe z ZUS otrzymuje 1,9 tys. osób. Na terenie II Oddziału ZUS w Poznaniu wypłacane są 54 emerytury dla stulatków. Najstarszy urodził się w 1912 r.

W Polsce emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia 100 lat pobiera 1,9 tys. osób. Dla porównania w 2008 r. osób w tym dostojnym wieku było zaledwie 1,5 tys. Wśród stulatków pobierających świadczenie z ZUS zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią 85 procent populacji. Życzymy wszystkim - 200 lat życia!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez Prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Świadczenie to nie jest jednorazowe, ale wypłacane jest co miesiąc. Wynosi ono 100 procent kwoty bazowej. Aktualnie kwota bazowa to 4003,88 zł.  Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna.

Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z ZUS, rozpatrywane są z urzędu, tzn. w celu ich przyznania nie jest konieczne złożenie wniosku. Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, Prezes Zakładu podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego.

Oznacza to, iż wniosek o przyznanie świadczenia honorowego powinien złożyć sam zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu. Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu i odpisu skróconego aktu urodzenia. Dodatkowo, z tej niecodziennej okazji, pracownik Oddziału ZUS osobiście przekazuje jubilatowi list gratulacyjny Prezesa Zakładu wraz z życzeniami.

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS